MUBI'de daha iyi deneyim için, tarayıcını güncelle.

Ratings & Reviews

 1. vincent.noel's rating of the film Frances Ha

  This hit me more than it should have

 2. Sebastien Steinmetz's rating of the film Frances Ha

  Un très beau film à (re)découvrir, au noir et blanc superbe, en permanence entre grâce et déséquilibre, qui le doit beaucoup à sa géniale interprète Greta Gerwig et compagne du réalisateur Noah Baumbach. Une belle famille et un beau moment de cinéma !

 3. Yasemin's rating of the film Frances Ha

  Ne diyebilirim ki, harika.

 4. Ludovic72's rating of the film Frances Ha

  Le portrait amusé, chaleureux et ultra-stylisé d'une New-Yorkaise de 27 ans un peu à la dérive : drôle et charmante, Frances rêve de danser, mais reste en constant décalage et peine à "devenir adulte". Greta Gerwig s'avère craquante dans ce rôle tout en gaucherie et incertitude, la mise en scène de Noah Baumbach reste toujours fluide et élégante, le beau noir et blanc rappelant bien sûr le Manhattan de Woody Allen...

 5. Fenerli's rating of the film Frances Ha

  It is a typical independent American movie.Lovely.

 6. Süreyya Barutçu's rating of the film Frances Ha

  Adı Hukuk ve Sanat, Hukuk ve Kadın, Kadın Hakları vs gibi aklımda kalmış bir topluluğun etkinliğinde izlediğim film, bağımsız(lezbiyen) kadın konusu üzerine kurulu. Sıkıcı değil diye hatrımda kalmış, siyah-beyaz çekimleri de fotografikti, iki puan yeğdir diyoruz. Next.

 7. Durma's rating of the film Frances Ha

  "Hata gibi görünen şeyleri yapmayı seviyorum" :)

 8. Zeynep Gidenayak's rating of the film Frances Ha

  müthiş ötesi bir film, şimdiye kadar neden izlemedin diye bağırasım var kendime. sinematografi olağanüstü, müzik seçimleri aşırı iyi. insanı herhangi bir yerden yakalayabilen filmlerden. bence herkes hayatının bir döneminde frances olmuştur muhakkak. ama kaçımız onun gibi hayallerinin peşinden gidip denemekten vazgeçmedi tartışılır tabii. ba yıllll dımmm!

 9. 190306004's rating of the film Frances Ha

  frances and sophie's relationship reminded me of two relationships of mine, it is rarely represented this good anywhere to be honest. it was beautiful and sad. i am very, very sad myself right in this moment after finishing it a few seconds ago.

 10. Anna's rating of the film Frances Ha

  Maybe if Noah Baumbach were a woman, he would know that strong female friendships can be a lot deeper than complaining about boys and getting drunk over them. Nonetheless, three stars for the famous quote about the person across the room.

 11. Çako's rating of the film Frances Ha

  Frances'te kendimi buldum resmen çok sade, saf ve güzel bir filmdi. Zaman zaman temposu düşsede hiç sıkmadı.

 12. Huma's rating of the film Frances Ha

  a blithesome late-coming-of-age movie surpassing the regular pseudo-shiny chitchat of the New York life: becoming Frances Ha. "büyümeye karar vermenin yaşı yoktur diyebilir miyiz?"

 13. Tuğçe Ayar's rating of the film Frances Ha

  Well, Frances’ life matches with mine actually! I found so much similar stuffs from my own life in this movie. Liked it! It catches your mind. Thank you Mubi :)

 14. Mehmet sercan aslan's rating of the film Frances Ha

  Frances böyle biri işte, ismi zile sığmazsa yenisini yazmaz. Katlar gider. Bilinmek değil, yalnızca yaşamak ister.

 15. ADZERTY's rating of the film Frances Ha

  Cela rappelle les spirituelles comédies de Woody Allen : la relève est déjà là !

 16. evg's rating of the film Frances Ha

  You will eventually have an apartment that you can pay for, but you will be incomplete, just like your name in the mailbox.

 17. Semra Gülce Turan's rating of the film Frances Ha

  barely afloat to dancing on the surface

 18. NicoIlGermanico's rating of the film Frances Ha

 19. ebru öcel's rating of the film Frances Ha

 20. xxcorleonexx's rating of the film Frances Ha

  "It's that thing when you're with someone, and you love them and they know it, and they love you and you know it. but it's a party and you're both talking to other people, and you're laughing and shining, and you look across the room and catch each other's eyes. but, but not because you're possessive, or it's precisely sexual but because that is your person in this life." yes frances! what a cute movie

 21. Gülden's rating of the film Frances Ha

  Bir kez daha izlediğime çok memnunum.

 22. Burak Küçükçerçi's rating of the film Frances Ha

  Frances Ha, son dönemde ekranda bolca gördüğümüz “metropolde yaşayan, bağımsız ama savruk kadın karakter” temsilinin en iyi örneklerinden, itiraf edeyim. Aşırı estetik bir New York ve nefis bir tempo. Filmi sevmek ve filmin belirli bir kesimce ilahlaştırılmasından huysuzlanmak arasında bir yerdeyim.

 23. Hasan Cemal Mutlu's rating of the film Frances Ha

  Greta Gerwig sayesinde ekim ayına harika bir giriş yaptım. İzlediğim en içten oyunculuklardan biri oldu Frances karakteri. İnsana verdiği umut ise paha biçilemez...

 24. Hande Tepekule's rating of the film Frances Ha

  It's a remarkable movie by Noah Baumbach and Greta Gerwick. She is fascinating. Frances is so real, genuine and warm. Frances feels like part of me. Brialliant 'coming of age' screenplay. I want it to never ends.

← Previous 1 3 4 5 19