Pour une meilleure expérience sur MUBI, Mettez à jour votre navigateur.

Chicago International Film Festival
1988

  1. My Uncle's Legacy

    My Uncle's Legacy

  2. How to Kiss
    Best Short Film (Certificate of Merit)

    How to Kiss

  3. John Huston: The Man, the Movies, the Maverick
    Best Documentary (Gold Plaque)

    John Huston: The Man, the Movies, the Maverick

  4. Soldier Jack or the Man Who Caught Death in a Sack
    Best Short Film (Silver Hugo)

    Soldier Jack or the Man Who Caught Death in a Sack

  5. Landscape in the Mist
    Best Director

    Landscape in the Mist

  6. Drowning by Numbers

    Drowning by Numbers

  7. Comic Book Confidential
    Best Documentary (Silver Plaque)

    Comic Book Confidential

  8. Little Vera
    Best Feature (Gold Hugo)

    Little Vera

  9. La boca del lobo

    La boca del lobo

  10. Radio Bikini
    Silver Hugo (Docufest Competition)

    Radio Bikini

  11. The Chocolate War

    The Chocolate War

  12. The Abyss

    The Abyss

  13. Veronico Cruz
    Best Feature Film (Silver Hugo)

    Veronico Cruz

  14. Golub
    Best Documentary (Silver Hugo)

    Golub

  15. The Writer
  16. A Few Days with Me

    A Few Days with Me

  17. Soursweet

    Soursweet

  18. Smoke 'Em If You Got 'Em

    Smoke 'Em If You Got 'Em

  19. Espérame en el cielo

    Espérame en el cielo

  20. The Fruit Machine

    The Fruit Machine

  21. Rarg
    Best Short Film (Silver Plaque)

    Rarg

  22. Burning Secret

    Burning Secret

  23. The World Is Watching
    Best Documentary

    The World Is Watching

  24. City of Men
    Best Short Film (Certificate of Merit)

    City of Men

  25. Retracing Steps: American Dance Since Postmodernism
    Best Documentary (Certificate of Merit)

    Retracing Steps: American Dance Since Postmodernism

  26. Agnes Escapes from the Nursing Home
    Best Short Film (Certificate of Merit)

    Agnes Escapes from the Nursing Home

  27. Aduefue, the Lords of the Street

    Aduefue, the Lords of the Street

  28. The Becoming
    Best Documentary

    The Becoming

  29. Funny

    Funny

  30. Lodz Ghetto

    Lodz Ghetto

  31. Blackout

    Blackout

  32. Karajan in Salzburg

    Karajan in Salzburg

  33. Illustrious Energy

    Illustrious Energy

  34. The Yen Family

    The Yen Family

  35. Candyjam
    Best Short Film (Certificate of Merit)

    Candyjam

  36. Clay Farmers

    Clay Farmers